Objavljeni rezultati Izgradnje kapaciteta u oblasti mladih za 2024. godinu

Zadovoljstvo nam je da Vas obavijestimo da je u okviru poziva za 2024. godinu Crnoj Gori odobreno ukupno 9 projekata Izgradnje kapaciteta u oblasti mladih u kojima učestvuje kao partner u projektu:

  • Projekat „Mind Over Screens“ je razvijen kao odgovor na ubrzanu digitalizaciju obrazovanja uslijed pandemije COVID-19. Projekat ima za cilj da osposobi omladinske radnike, edukatore i mlade ljude sa vještinama medijske pismenosti, uticaja društvenih medija i zdravih digitalnih navika kroz gejmifikovani kurs obuke, priručnik i interaktivne alate. Takođe nastoji da podigne svijest putem podkasta i društvenih kampanja u nekoliko evropskih zemalja. Partner u projektu iz Crne Gore je MladiINFO Montenegro.

 

  • Projekat „MIndTheater“ ima za cilj da promoviše mentalno zdravlje među mladima korišćenjem metodologije forum teatra za rješavanje izazova digitalnog okruženja. Fokusira se na razvoj različitih vještina, uključujući znanje, život, psiho-emocionalne i praktične vještine. Projekat obuhvata aktivnosti kao što su istraživanje, kursevi e-učenja, transnacionalna obuka u Srbiji i sastanci za izgradnju kapaciteta u Albaniji. To će kulminirati u virtuelnim i stvarnim pozorišnim predstavama foruma, utičući na omladinske radnike, mlade ljude i lokalne aktere u nekoliko zemalja. Partner u projektu iz Crne Gore je Fondacija za promovisanje nauke “PRONA”.

 

  • Projekat „Not Neat to be NEET“ bavi se izazovima uključivanja mladih sa manje mogućnosti u Erazmus+ projekte, posebno u manjim zajednicama zapadnog Balkana. Ističe potrebu za boljim metodologijama i resursima za podršku uključivanju mladih koji se suočavaju sa mobilnošću, ekonomskim ili drugim preprekama. Projekat ima za cilj izgradnju kapaciteta omladinskih organizacija u regionu kroz obuku osoblja i volontera, podsticanje transnacionalne saradnje i stvaranje jače mreže za promovisanje inkluzije i raznolikosti u omladinskim projektima. Partner u projektu iz Crne Gore je nevladina organizacija GLAS.

 

  • PIROUETTE Faza 2 se nadograđuje na uspjeh prvobitne inicijative (2022-2023) da se performativne umjetnosti koriste kao sredstvo za društveni i građanski angažman među mladima, podstičući globalno građanstvo kroz neformalno obrazovanje (NFE). Projekat se fokusira na osnaživanje „neprivilegovanih umjetnika“ da učestvuju u rješavanju globalnih pitanja i promovisanju razvoja zajednice. Kroz globalno obrazovanje i inkluzivnost, ima za cilj da podigne ulogu mladih i marginalizovanih umjetnika u pokretanju pozitivnih promjena kako na lokalnom tako i na globalnom nivou, sa aktivnostima koje obuhvataju Bosnu i Hercegovinu, Irsku, Kosovo, Nemačku, Crnu Goru i Srbiju. Partner u projektu iz Crne Gore je nevladino udruzenje Optimisti.

 

  • Projekat SHINE fokusira se na osnaživanje mladih i omladinskih organizacija da poboljšaju građanski angažman i demokratsko učešće kao odgovor na rastući euro-skepticizam, dezinformacije i otuđenje. Ima za cilj da opremi mlade ljude sa alatima, vještinama i stavovima za aktivno angažovanje u oblikovanju budućnosti Evrope kroz dijalog sa kreatorima politike. Partnerske organizacije iz Bugarske, Nemačke, Rumunije, Albanije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore će sarađivati na stvaranju obrazovnih resursa kao što su podkasti, kompleti alata i društvene igre o demokratiji. Projekat uključuje aktivnosti izgradnje kapaciteta, obuku, kampanje podizanja svesti i završnu konferenciju mladih. Partner u projektu iz Crne Gore je Novi Horizonti.

 

  • Projekat SOEN4, „PlaNET Social Enterprise 4.0“, ima za cilj da podstakne održivi socio-ekonomski razvoj promovišući osnaživanje mladih, angažovanje i socijalno preduzeće širom Evrope. Nadovezujući se na svoj osnovni uspjeh u rješavanju problema nezaposlenosti mladih, projekat se sada širi na šest zemalja EU i proširuje svoj uticaj na Albaniju, Kosovo i Crnu Goru. Kroz neformalno obrazovanje, učenje zasnovano na igricama i programe mentorstva, projekat ima za cilj da direktno osnaži 800 mladih pojedinaca i 3000 indirektno. Takođe se fokusira na obrazovanje o preduzetništvu i uključuje strategiju širenja sa konferencijama, radionicama i onlajn resursima kako bi se maksimizirao međunarodni uticaj. Partneri u projektu iz Crne Gore su JU Srednja stručna škola Bijelo Polje i Crnogorski omladinski forum.

 

  • Projekat SPACE ima za cilj osnaživanje mladih u ugroženim naseljima Zapadnog Balkana, gde preovlađuju siromaštvo i isključenost iz procesa planiranja. Razvojem digitalnih alata i programa razvoja urbanih kapaciteta, projekat nastoji da omogući mladim ljudima da se zalažu za svoje potrebe i doprinesu transformaciji svojih zajednica. Ona je usklađena sa Zelenom agendom za Zapadni Balkan i uključuje šest organizacija koje rade zajedno tokom 24 mjeseca. Ključni rezultati uključuju izveštaj o ugroženim naseljima, izgradnju kapaciteta za omladinske radnike i digitalni komplet alata za promovisanje angažovanja mladih u urbanom razvoju. Partner u projektu iz Crne Gore je Novi Horizont.

 

  • Projekat STORI ima za cilj da unaprijedi kapacitete mladih i organizacija na Zapadnom Balkanu za rješavanje ekološke krize kroz građansko obrazovanje i umjetnost, posebno književnost. Fokusira se na osnaživanje mladih, uključujući i one sa manje mogućnosti, da razumiju klimatska pitanja, razviju lokalna rješenja i koriste kreativno pisanje da prenesu svoje nalaze. Ključne aktivnosti uključuju omladinske razmene, radionice o umjetnosti i pisanju i obuku za omladinske radnike. Projekat će proizvesti „Knjižicu“ priča o klimatskoj fantastici i obrazovni priručnik, podstičući prekograničnu saradnju i promovišući upotrebu umjetnosti za društvene promjene. Partner u projektu iz Crne Gore je NGO Zero Waste Montenegro.

 

  • Projekat Youth IMPACT ima za cilj izgraditi kapacitete organizacija koje rade s mladima s oštećenjem vida (VI) u Hrvatskoj, Sloveniji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini te Kipru. Projekt djeluje na mikro i makro razini, s fokusom na jačanje internih sposobnosti partnerskih organizacija te poboljšanje načina na koji lokalne organizacije za mlade uključuju mlade s oštećenjem vida. Ključne aktivnosti uključuju razvoj Priručnika za program “Premošćivanje razlika”, kampanje podizanja svijesti te dva ciklusa mobilnosti za 24 mlade osobe s oštećenjem vida. Projekt takođe uključuje konferencije i događaje za diseminaciju priručnika i posticanje šireg uključivanja mladih s oštećenjem vida u buduće programe. Partner u projektu iz Crne Gore je Savez slijepih Crne Gore.
Previous Događaj u okviru projekta ProBLeMS održan na Medicinskom fakultetu UCG-a

Kontakt

Pitajte nacionalnu Erasmus + kancelariju

Radno vrijeme: Ponedjeljak – Petak 8:00 – 16:00h

Konsultacije sa studentima: Ponedjeljak, srijeda i petak 10:00h -12:00h

Kontakt mejl za pitanja studenata: erasmusmobility@ac.me

"The European Commission support for the production of this web site does not constitute an endorsement of the contents which reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsi­ble for any use which may be made of the information contained therein."
“Podrška koju Evropska komisija pruža prilikom izrade ove web stranice ne uključuje i odobravanje sadržaja koji odražavaju isključivo stavove autora, i stoga se Evropska komisija ne može smatrati odgovornom za bilo kakav vid upotrebe podataka koje ovaj sajt sadrži”