Zadovoljstvo nam je da Vas obavijestimo da je u okviru poziva za 2024. godinu Crnoj Gori odobreno ukupno 9 projekata Izgradnje kapaciteta u oblasti mladih u kojima učestvuje kao partner u projektu:
- Projekat „Mind Over Screens“ je razvijen kao odgovor na ubrzanu digitalizaciju obrazovanja uslijed pandemije COVID-19. Projekat ima za cilj da osposobi omladinske radnike, edukatore i mlade ljude sa vještinama medijske pismenosti, uticaja društvenih medija i zdravih digitalnih navika kroz gejmifikovani kurs obuke, priručnik i interaktivne alate. Takođe nastoji da podigne svijest putem podkasta i društvenih kampanja u nekoliko evropskih zemalja. Partner u projektu iz Crne Gore je MLADIINFO MONTENEGRO.
- Projekat „MIndTheater“ ima za cilj da promoviše mentalno zdravlje među mladima korišćenjem metodologije forum teatra za rješavanje izazova digitalnog okruženja. Fokusira se na razvoj različitih vještina, uključujući znanje, život, psiho-emocionalne i praktične vještine. Projekat obuhvata aktivnosti kao što su istraživanje, kursevi e-učenja, transnacionalna obuka u Srbiji i sastanci za izgradnju kapaciteta u Albaniji. To će kulminirati u virtuelnim i stvarnim pozorišnim predstavama foruma, utičući na omladinske radnike, mlade ljude i lokalne aktere u nekoliko zemalja. Partner u projektu iz Crne Gore je Fondacija za promovisanje nauke “PRONA”.
- Projekat „Not Neat to be NEET“ bavi se izazovima uključivanja mladih sa manje mogućnosti u Erazmus+ projekte, posebno u manjim zajednicama zapadnog Balkana. Ističe potrebu za boljim metodologijama i resursima za podršku uključivanju mladih koji se suočavaju sa mobilnošću, ekonomskim ili drugim preprekama. Projekat ima za cilj izgradnju kapaciteta omladinskih organizacija u regionu kroz obuku osoblja i volontera, podsticanje transnacionalne saradnje i stvaranje jače mreže za promovisanje inkluzije i raznolikosti u omladinskim projektima. Partner u projektu iz Crne Gore je nevladina organizacija GLAS.
- PIROUETTE Faza 2 se nadograđuje na uspjeh prvobitne inicijative (2022-2023) da se performativne umjetnosti koriste kao sredstvo za društveni i građanski angažman među mladima, podstičući globalno građanstvo kroz neformalno obrazovanje (NFE). Projekat se fokusira na osnaživanje „neprivilegovanih umjetnika“ da učestvuju u rješavanju globalnih pitanja i promovisanju razvoja zajednice. Kroz globalno obrazovanje i inkluzivnost, ima za cilj da podigne ulogu mladih i marginalizovanih umjetnika u pokretanju pozitivnih promjena kako na lokalnom tako i na globalnom nivou, sa aktivnostima koje obuhvataju Bosnu i Hercegovinu, Irsku, Kosovo, Nemačku, Crnu Goru i Srbiju. Partner u projektu iz Crne Gore je nevladino udruzenje Optimisti.
- Projekat SHINE fokusira se na osnaživanje mladih i omladinskih organizacija da poboljšaju građanski angažman i demokratsko učešće kao odgovor na rastući euro-skepticizam, dezinformacije i otuđenje. Ima za cilj da opremi mlade ljude sa alatima, vještinama i stavovima za aktivno angažovanje u oblikovanju budućnosti Evrope kroz dijalog sa kreatorima politike. Partnerske organizacije iz Bugarske, Nemačke, Rumunije, Albanije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore će sarađivati na stvaranju obrazovnih resursa kao što su podkasti, kompleti alata i društvene igre o demokratiji. Projekat uključuje aktivnosti izgradnje kapaciteta, obuku, kampanje podizanja svesti i završnu konferenciju mladih. Partner u projektu iz Crne Gore je Novi Horizonti.
- Projekat SOEN4, „PlaNET Social Enterprise 4.0“, ima za cilj da podstakne održivi socio-ekonomski razvoj promovišući osnaživanje mladih, angažovanje i socijalno preduzeće širom Evrope. Nadovezujući se na svoj osnovni uspjeh u rješavanju problema nezaposlenosti mladih, projekat se sada širi na šest zemalja EU i proširuje svoj uticaj na Albaniju, Kosovo i Crnu Goru. Kroz neformalno obrazovanje, učenje zasnovano na igricama i programe mentorstva, projekat ima za cilj da direktno osnaži 800 mladih pojedinaca i 3000 indirektno. Takođe se fokusira na obrazovanje o preduzetništvu i uključuje strategiju širenja sa konferencijama, radionicama i onlajn resursima kako bi se maksimizirao međunarodni uticaj. Partneri u projektu iz Crne Gore su JU Srednja stručna škola Bijelo Polje i Crnogorski omladinski forum.
- Projekat SPACE ima za cilj osnaživanje mladih u ugroženim naseljima Zapadnog Balkana, gde preovlađuju siromaštvo i isključenost iz procesa planiranja. Razvojem digitalnih alata i programa razvoja urbanih kapaciteta, projekat nastoji da omogući mladim ljudima da se zalažu za svoje potrebe i doprinesu transformaciji svojih zajednica. Ona je usklađena sa Zelenom agendom za Zapadni Balkan i uključuje šest organizacija koje rade zajedno tokom 24 mjeseca. Ključni rezultati uključuju izveštaj o ugroženim naseljima, izgradnju kapaciteta za omladinske radnike i digitalni komplet alata za promovisanje angažovanja mladih u urbanom razvoju. Partner u projektu iz Crne Gore je Novi Horizont.
- Projekat STORI ima za cilj da unaprijedi kapacitete mladih i organizacija na Zapadnom Balkanu za rješavanje ekološke krize kroz građansko obrazovanje i umjetnost, posebno književnost. Fokusira se na osnaživanje mladih, uključujući i one sa manje mogućnosti, da razumiju klimatska pitanja, razviju lokalna rješenja i koriste kreativno pisanje da prenesu svoje nalaze. Ključne aktivnosti uključuju omladinske razmene, radionice o umjetnosti i pisanju i obuku za omladinske radnike. Projekat će proizvesti „Knjižicu“ priča o klimatskoj fantastici i obrazovni priručnik, podstičući prekograničnu saradnju i promovišući upotrebu umjetnosti za društvene promjene. Partner u projektu iz Crne Gore je NGO Zero Waste Montenegro.
- Projekat Youth IMPACT ima za cilj izgraditi kapacitete organizacija koje rade s mladima s oštećenjem vida (VI) u Hrvatskoj, Sloveniji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini te Kipru. Projekt djeluje na mikro i makro razini, s fokusom na jačanje internih sposobnosti partnerskih organizacija te poboljšanje načina na koji lokalne organizacije za mlade uključuju mlade s oštećenjem vida. Ključne aktivnosti uključuju razvoj Priručnika za program “Premošćivanje razlika”, kampanje podizanja svijesti te dva ciklusa mobilnosti za 24 mlade osobe s oštećenjem vida. Projekt takođe uključuje konferencije i događaje za diseminaciju priručnika i posticanje šireg uključivanja mladih s oštećenjem vida u buduće programe. Partner u projektu iz Crne Gore je Savez slijepih Crne Gore.