Danas je u prostorijama Rektorata Univerziteta Crne Gore održan follow-up sastanak povodom ranije održanog HERE seminara pod nazivom „Mehanizmi osiguranja kvaliteta u visokom obrazovanju u Evropi: fokus na kvalitetu ili na procedurama?” koji je organizovan 21.-22. oktobra 2024. godine na Univerzitetu Crne Gore, na inicijativu crnogorskog Tima stručnjaka za reformu visokog obrazovanja (Montenegrin Higher Education Reform Experts), u saradnji sa mrežom SPHERE (koju čine OBREAL global (koordinator) i Evropska mreža univerziteta (European University Association – EUA) i Nacionalnom Erasmus+ kancelarijom u Crnoj Gori (Gostujući predavači u okviru ovog seminara bili su prof. Oliver Vettori WU Vienna / ENGAGE.EU University Alliance i Horia Onita, president of the European students” union).
Cilj ove follow-up aktivnosti je da se akademska zajednica upozna sa zaključcima seminara i pripreme konkretne preporuke za dalji rad, kako bi ishodi i rezultati navedenog HERE seminara bili održivi. Na sastanku su učestvovali relevantni predstavnici akademske zajednice, predstavnici Agencije za kontrolu i osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju, predstavnici studenata, kao i članovi HERE tima.
Nakon uvodnog obraćanja gđe Vanje Drljević, direktorke Nacionalne Erasmus+ kancelarije u Crnoj Gori, koja je prisutnima objasnila značaj organizovanja ovakve vrste aktivnosti koja ima za cilj da omogući održivost rezultata i ishoda HERE seminara, učesnicima se obratila prof. Mira Vukčević sa Univerziteta Crne Gore, predsjednica HERE tima, koja je govorila o važnosti ove teme, o izazovima postojanja pretjeranih regulativa, kao i značaja prelaska sa procedura na suštinu. Kada je u pitanju ova tema iz perspektive studenata, o čemu su govorili Danilo Bulatović, član HERE tima sa Univerziteta Donja Gorica i Zerina Kardović, student povjerenik Studentskog parlamenta Univerziteta Crne Gore, zaključeno je da studenti treba da budu aktivnije uključeni u ovakav proces. Na sastanku su učestvovali i predstavnici Agencije za kontrolu i osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju – Tamara Đuričković, Ana Rutović i Dajana Pavićević, koje su iz ugla ove agencije govorili o procesu osiguranja kvaliteta.
Zaključeno je da je potrebno da se šira akademska zajednica uključi u ovu temu, kojoj se moramo iznova i u kontinuitetu prilagođavati, sa punom posvećenošću, imajući u vidu konstantni napredak i novine u sistemu visokog obrazovanja, što sve mora biti praćeno etičkim načelima i osiguranjem kvaliteta obrazovnog procesa.